top of page

Stoppa ADHD-Expressen – det är dags att utreda psykfolkets diagnossjuka



Psykiatrin och psykologin har slagit knut på sig själva – det finns inga gränser. Nu skall treåringar utredas för ADHD. En psykolog i ett diagnosföretag hävdar att utbrott hos en treåring kan vara tecken på ADHD och bör utredas. Gärna av hans företag.

 

Först var det bara pojkar som hade ADHD, sedan när den kvotan var uppfylld (10%) så var det flickornas tur, de hade ADHD men uppvisade inga symtom, alltså ”symtomfri ADHD”, dock känner man bara igen ADHD på symtomen, det finns inga fysiska, medicinska fel av något slag. Ungefär som en symtomfri förkylning? Därefter måste ju vuxna ha ADHD och sedan pensionärer – sett en hyperaktiv pensionär? Och nu är det alltså dags för småbarnen – de är ju oftast hyperaktiva så det blir massor av diagnoser; är de inte hyperaktiva så har de autism eller bipolära. Spelar ingen roll ”vi diagnostiserar! Vänta bara tills hundar får ADHD.

 

”Kontakta oss för en gratis konsultation,” uppmanar Sveapsykologerna. När man konstaterat att personen, det treåriga barnet, har ADHD så rekommenderas utredning. ”Den kostar bara 29 950 kr. Vi är billigare än de flesta. Allt sköts digitalt.” Den absoluta majoriteten får diagnos. Man håller vad man lovar. Amfetamin då? Inga problem, vi ordnar det också.

 

Men vad är då ADHD? Jo, barnet pratar för mycket, är rastlös, sitter sällan still, rör på sig för mycket (för vem?), kan inte fokusera på tråkiga saker, har svårt att stå i kö… Något barn som inte gör det? I Italien hade sådana barn blivit betraktade som funktionsstörda. Och vem är det som har problemen – föräldrarna, lärarna?

 

Det är ingen som förnekar att barn kan ha problem, och ställa till med problem. En diagnos gör inget mer än ger ett stabilt datum i förvirringen, men det kunde vara vad som helst som sägs av en auktoritär person eller instans. Diagnosen ADHD existerar, men bara som ett begrepp. Det är ingen som har ADHD, det finns inga som helst tester, blodprover röntgen etc. som visar att ADHD existerar som en fysisk, medicinsk åkomma, ändå skall den ”medicineras” med amfetamin. Och det är enda anledningen till diagnosen ADHD, utan den får man nämligen inte skriva ut ”medicin”. Det är ren hokus pokus.

 

De privata diagnosföretagen dyker upp som popcorn. De diagnostiserar och fakturerar över länen, mångmiljonbelopp. (1) Inte sällan digitalt.

I USA har det skenat iväg fullständigt. 30 minuters telekonsultering (max)  och man har diagnos och rent amfetamin. ”Folk skriker efter amfetamin!” säger en konsult på ett av många teleföretag. ”De krävde en diagnos, skrek efter Aderall, och jag fick inte konsultera mer än 30 minuter.” Förskrivning av Adderall (rent amfetamin) i USA ökade med 10% på ett år till 41,4 miljoner recept, samtidigt med att myndigheterna tillät utskrivning av stimulantia utan personligt besök. (2)

 

ADHD har blivit en mångmiljardindustri

KMR har spårat kostnaderna för ADHD globalt, vilka överstiger nationalbudgeten för vissa länder. En finanstidning räknade ut att globalt sett var kostnaderna för ADHD-medicinering 30 miljarder dollar (310 miljarder kronor) år 2022 men beräknas öka till ca 46 miljarder dollar år 2027, och detta enbart för medicinering. Men tittar vi på de totala sociala kostnaderna hamnar vi på en helt annan nivå. (3)

 

Även i Sverige skenar kostnaderna. Socialstyrelsen aviserade 2022 en markant ökning av läkemedelskostnader fram till 2024. ADHD-droger står för den största kostnaden.

”På grund av att så många fler diagnostiseras med ADHD kommer [läkemedelskostnaderna] fortsätta öka upp till 1,4 miljarder kronor.”

 

En lösning

En studie räknade ut att medicinkostnader för ADHD år 2013, bara i USA, skulle räcka till lönerna för 230 000 terapeuter, 365 000 lärare eller 827 000 lärarassistenter. (4) Det är i skolan de flesta barn har besvär. När de kommer hem kan de sitta koncentrerade framför datorn i timmar. Incitamentet: skolan får betalt för varje diagnostiserat barn.

 

 

(4) PLOS ONE | https://doi.org/10.1371/journal.pone.0206100 November 28, 2018

 

 

För mer information gå till KMR:s hemsida: www.kmr.nu


Den internationella övervakaren av psykiatrin

Kommittén för Mänskliga Rättigheter

Box 6039 , 129 06 Hägersten


 

Commentaires


imagesCALOQXUG.jpg
bottom of page